W roku 2022 przypada 200 rocznica urodzin wybitego człowieka – Ignacego Łukasiewicza.

Ignacy Łukasiewicz – polski farmaceuta i przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce, wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie, rewolucjonista i działacz niepodległościowy oraz filantrop, wrażliwy na krzywdę drugiego człowieka.

Sejm RP ustanowił rok 2022 „Rokiem Ignacego Łukasiewicza”.

Jednym z wielu działań promujących tą wybitną postać było zorganizowanie w Bóbrce na Podkarpaciu konferencji naukowo-metodycznej pt. „ Dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza”, w której uczestniczyli również przedstawiciele naszej szkoły: p. dyrektor Bogumiła Małajowicz oraz nauczyciele p. Małgorzata Flis i p. Mariusz Wołosz. Na konferencji została przybliżona postać tego wybitnego człowieka oraz była możliwość zwiedzenia interaktywnego Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Zespół Szkół nr 2 w Nowej Dębie również przystępuje do promowania postaci tego wybitnego naukowca, m.in. organizując konkurs „ Ignacy Łukasiewicz i jego dziedzictwo” oraz wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.