SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA PRAKTYKA W WARSZTATACH SZKOLNYCH

Nauka w szkole branżowej odbywa się w trzyletnim cyklu kształcenia. W czasie nauki:

 • poznasz niezbędną wiedzę z zakresu przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących,
 • nabędziesz umiejętności potrzebne do zdobycia kwalifikacji zawodowych,
 • uzyskasz tytuł potwierdzający kwalifikacje w danym zawodzie,
 • zdobędziesz wykształcenie zasadnicze branżowe,
 • będziesz przygotowany do kontynuowania nauki w Branżowej Szkole II stopnia i zdobycia tytułu technika
OPERATOR OBRABIAREK SKRAWAJĄCYCH

Operator obrabiarek skrawających – to zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy. Pracownicy z uzyskanymi kwalifikacjami zatrudniani są zakładach usługowych i produkcyjnych w regionie, kraju i za granicą. To zawód szerokoprofilowy, umożliwiający zdobycie wielu umiejętności zawodowych w tym: obsługi obrabiarek konwencjonalnych oraz obrabiarek sterowanych numerycznie.

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

MEC.05 Użytkowanie obrabiarek skrawających.

Absolwent kończący szkołę w zawodzie operator obrabiarek skrawających będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 • przygotowywania obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie do planowanej obróbki,
 • wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej,
 • opracowania programu obróbki technologicznej na obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej,

Operator obrabiarek skrawających znajdzie zatrudnienie w:

 • wszystkich przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących obróbkę skrawaniem, zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych, maszyn budowlanych, samochodów i ciągników,
 • zakładach budowy i eksploatacji taboru kolejowego, budowy silników parowych, spalinowych i turbinowych, napędów hydraulicznych, wyposażenia samolotów i śmigłowców.

Kształcenie zawodowe w zawodzie operator obrabiarek skrawających odbywa się w nowoczesnych pracowniach szkolnych wyposażonych w najnowsze technologie CAD/CAM/CNC oraz pracowniach programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie i obsługi obrabiarek konwencjonalnych na warsztatach szkolnych Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie.

FRYZJER

Fryzjer – to obecnie dynamicznie rozwijający się zawód, związany ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na wysoką jakość usług w zakresie kreowania wizerunku. W zawodzie doskonale odnajdą się osoby twórcze, zafascynowane fryzjerstwem i modą. Jest to zawód, na który od lat jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Wymaga ciągłego samodoskonalenia i dokształcania, aby nadążyć za zmieniającymi się trendami w modzie, innowacyjnymi technikami i produktami kosmetycznymi.

W wyniku kształcenia uczeń uzyskuje następującą kwalifikacje:

FRK.01. – Wykonywanie usług fryzjerskich

Absolwent kończący szkołę w zawodzie fryzjer będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 • wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych włosów,
 • wykonywania zabiegów chemicznych włosów,
 • wykonywania strzyżenia włosów,
 • wykonywania stylizacji fryzur.
Fryzjer znajdzie zatrudnienie w:
 • zakładzie fryzjerskim,
 • może prowadzić własną działalność gospodarczą,
 • branży fryzjersko-kosmetycznej jako przedstawiciel handlowy,
 • w perukarniach,
 • przy charakteryzacjach filmowych i telewizyjnych,
 • współpracując ze stylistami przy pokazach mody.

Kształcenie zawodowe w zawodzie fryzjer odbywa się w pracowni fryzjerskiej warsztatów szkolnych Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie. Nowoczesny sprzęt fryzjerski umożliwia wykonywanie zabiegów na najwyższym poziomie. Wyposażenie pozwala na korzystanie z technologii informacyjnej. Zajęcia teoretyczne odbywają się w budynku szkolnym, w pracowniach zawodowych, wyposażonych w niezbędny do realizacji programu sprzęt fryzjerski.

KLASA WIELOZAWODOWA

Klasa wielozawodowa to idealna propozycja dla absolwentów szkół podstawowych, którzy chcą zdobyć nowy i poszukiwany zawód na rynku pracy.

W klasie tej można zdobyć wykształcenie w zawodach:

 • mechanik pojazdów samochodowych,
 • elektryk,
 • sprzedawca,
 • murarz – tynkarz,
 • kucharz i wielu innych w wybranym zakładzie pracy.

Uczniowie odbywają praktyki zawodowe u pracodawców, a kształcenie ogólne odbywa się w pracowniach Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie.

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

 • Sprzedawca: HAN.01. – Prowadzenie sprzedaży,
 • Kucharz: HGT.02. – Przygotowanie i wydawanie dań,
 • Mechanik pojazdów samochodowych: MOT.05 – Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych,
 • Murarz-tynkarz: BUD.12 – Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich,
 • Elektryk: ELE.02: Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.

Absolwenci klasy wielozawodowej uzyskają świadectwo kwalifikacji w wybranym zawodzie wydane przez Izbę Rzemieślniczą lub OKE Kraków. Po zakończonej nauce będą mogli kontynuować edukację w Szkole Branżowej II stopnia.