Światowy Dzień Ziemi

22.04.2021 roku na całym świecie obchodzony jest Dzień  Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło ,,Przywróć naszą Ziemię”. ,,Mamy tyko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas” ( F. Plit).

Dzień Ziemi uznany został za święto globalne w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 mln ludzi w 141 państwach i otworzył drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się w 1990 roku po upadku ,, żelaznej kurtyny”.

Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu. Święto to jest okazją, by nagłośnić globalne problemy i domagać się odpowiednich działań. Wszyscy używamy wszystkiego co nam daje: wody, powietrza, światła, roślin, zwierząt. Jest to ,,Dom” dla wszystkich żywych stworzeń. Niepowtarzalna planeta, jedyna w swoim rodzaju we wszechświecie. Niestety Ziemia jest konsekwentnie niszczona przez nas – ludzi – ,,Oto więc jesteśmy, najbardziej intelektualne istoty jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi. Więc jak to jest, że możemy niszczyć jedyną planetę jaką mamy”(J. Goodall)?.

Jak podaje oficjalna witryna Dnia Ziemi: ,,zmiana zaczyna się od działania”.

Co możemy zrobić dziś dla naszej planety?

Możemy:

  • zorganizować dzień bez samochodu
  • segregować śmieci
  • nosić własną torbę na zakupy
  • robić świadome zakupy
  • nie marnować jedzenia
  • zadbać o otaczającą Nas zieleń i przyrodę.

Podejmijmy wyzwanie. Poszukajmy przyrody wokół siebie. Wyjdźmy z domu, zobaczmy jak ona walczy o swoje miejsce w mieście, np. drzewka na gzymsach, rośliny wystające z murów itp.

My również podejmiemy wyzwanie i ukwiecimy naszą szkołę.

Opracowały: Beata Sado i Ewa Okinczyc