We wtorek 21.05.2024 r. uczniowie klasy 3TA o profilu CNC wraz z nauczycielami panią Marią Jachyrą oraz panem Zenonem Rozenbajgierem udali się na wycieczkę dydaktyczną do Zakładów Metalowych DEZAMET S.A.

DEZAMET to firma wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Od wielu lat specjalizuje się zwłaszcza w produkcji wojskowej. Asortyment produkcji na potrzeby obronności obejmuje przede wszystkim różne rodzaje amunicji artyleryjskiej, moździerzowej i granatnikowej. Dodatkowo firma świadczy usługi i sprzedaż w zakresie produkcji cywilnej i obróbki metali, a także posiada laboratorium pomiarowe i badawcze.

W czasie zwiedzania uczniowie mieli możliwość poznania sposobów obróbki galwanicznej i mechanicznej, prac narzędziowych oraz wykonywania pomiarów z zakresu długości, kąta, błędów kształtu i chropowatości.

O 85-letniej historii zakładów, profilach produkcji, planach na przyszłość opowiadał pan Witold Szczurek. Informacje związane z procesami obróbki galwanicznej przedstawił i wyjaśnił pan Piotr Chmura. Wiedzę teoretyczną i praktyczną wymaganą w dziale narzędziowni przybliżył młodzieży pan Marek Wołosz. Pan Michał Wolski zaprezentował izbę pomiarów i laboratorium wytrzymałościowe. Natomiast zagadnienia związane z obróbką skrawaniem czyli informacje, które obejmuje kierunek kształcenia na profilu CNC szczegółowo przedstawił pan Tomasz Serafin. Uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się obróbce na nowoczesnych obrabiarkach – pięcioosiowych centrach frezarskich czy też na wielowrzecionowych automatach tokarskich.

Jakub Wilk