11 kwietnia nasza szkoła po raz kolejny  reprezentowała Polskę na obradach młodzieży w Parlamencie Europejskim. Na sali obrad w Strasburgu spotkała się młodzież z niemal wszystkich państw Unii Europejskiej. Młodych ludzi było więcej niż liczba aktualnych europarlamentarzystów (705)! Dzień rozpoczął się dla naszych uczniów bardzo wcześnie. Po śniadaniu wyruszyliśmy z hotelu i po  godzinnej podróży byliśmy już z przed budynkiem parlamentu. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa otrzymaliśmy identyfikatory i zajęliśmy miejsca europarlamentarzystów. Tematem przewodnim sesji była kwestia praw kobiet w Europie. Wysłuchaliśmy powitania Roberta Metsoli – przewodniczącego PE i uczestniczyliśmy w  spotkaniu z wiceprzewodniczącym Dimitriosem Papadimoulisem. Po lunchu uczestniczyliśmy w symulacji obrad, warsztatach i głosowaniach. Uczestnicy mogli zadawać pytania prowadzącym sesję. Udało się to również Kacprowi Kamińskiego z 2Tc. To przypuszczalnie pierwszy w historii mieszkaniec Nowej Dęby, który zabrał głos w Parlamencie Europejskim! Nie mogło zabraknąć i uroczystych chwil – takich jak wysłuchanie  i odśpiewanie hymnu UE – „Ody do radości”.  Spotkanie w Strasburgu było wyjątkową okazją do nawiązania nowych kontaktów i doskonalenia posługiwania się językiem obcym. Było to dzień wyjątkowy dla naszej szkoły i lokalnej społeczności, niezwykłe wyróżnienie, które każdy z 24 uczestników zapamięta z pewnością na długie lata.