Jeszcze nie wszyscy odpoczęli po wyprawie kajakowej, a już byliśmy w trasie. Tym razem, w poniedziałek 13 czerwca, uczniowie naszej szkoły wyruszyli zdobywać góry.
Konkretnym celem wycieczki było wejście na szczyt Cergowej (716 m.n.p.m.) górującej nad malowniczym miasteczkiem Dukla i odwiedzenie pustelni św. Jana. Znów mieliśmy dużo szczęścia, gdyż niebo poczekało z deszczową pogodą, aż zrealizujemy swoje plany i płakało za nami dopiero w drodze powrotnej.
Zdobycie Cergowej nie należy do wielkich wyczynów, choć jeden z odcinków mógł spowodować szybsze bicie serca i lekką zadyszkę u zasiedziałych przed komputerami wielogodzinnych mistrzów klawiatury. Za to nagrodą były piękne krajobrazy rozciągające się z niedawno wybudowanej na szczycie wieży widokowej.
Kolejnym punktem wędrówki była pustelnia św. Jana z Dukli. Okazało się, że zejście
z Cergowej i podejście do pustelni jest nie miej, a nawet bardziej wymagające niż samo wejście na wieżę widokową. Ostatecznie jednak wszyscy dotarli do celu, a w nagrodę mogli napić się wody z cudownego źródełka. Podobno woda ta poprawia wzrok, słuch i w ogóle zdrowie, a kto napije się więcej może liczyć na poprawę bystrości umysłu, co pod koniec roku szkolnego przydało by się wielu.
Ostatnim miejscem odwiedzonym przez nas był plac przed Muzeum Historycznym
w Dukli, gdzie można było obejrzeć eksponaty broni i sprzętu wojskowego używanego podczas walk prowadzonych w Karpatach w okresie II wojny światowej.
Mam nadzieję, że ta jak i poprzednie wycieczki krajoznawcze będą zachętą dla naszych uczniów, aby w okresie wakacyjnym aktywnie spędzać czas i odkrywać ciekawe zakątki naszego pięknego kraju.

Janusz Baszak