Technik pojazdów samochodowych to specjalista w zakresie budowy i eksploatacji samochodów. Absolwenci tego kierunku kształcenia mają możliwość gruntownego poznania budowy pojazdów samochodowych, a także nowoczesnych metod ich eksploatacji, obsługi i naprawy. Specjalista w dziedzinie pojazdów samochodowych posiada również szeroką wiedzę z zakresu współczesnych układów elektrycznych i elektronicznych, które nie tylko zapewniają prawidłowe i bezawaryjne działanie pojazdu, ale mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo ruchu. Technik pojazdów samochodowych w ramach cyklu kształcenia zdobywa zaświadczenia o ukończeniu szkoleń z obsługi urządzeń stanowiących wyposażenie stacji diagnostycznej oraz podstawową wiedzę z zakresu budowy i obsługi układów mechatronicznych, głównie stosowanych w pojazdach samochodowych.

Technik pojazdów samochodowych ma szansę zatrudnienia między innymi w:

• autoryzowanych stacjach obsługi,
  • stacjach diagnostyki pojazdów,
  • zakładach naprawy pojazdów,
  • zajezdniach i bazach transportowych,
  • firmach transportowych na stanowisku kierowcy,
  • salonach sprzedaży samochodów,
  • zakładach branży mechanicznej,
  • firmach sprzedających części i materiały eksploatacyjne.

Pięcioletni cykl kształcenia obejmuje następujące przedmioty zawodowe:

• podstawy konstrukcji maszyn,
  • przepisy ruchu drogowego,
  • silniki, podwozia i nadwozia pojazdów samochodowych,
  • elektryczne i elektroniczne wyposażenie pojazdów samochodowych,
  • pracownia diagnostyki pojazdów samochodowych,
  • organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem samochodowym,
  • język obcy zawodowy,
  • zajęcia praktyczne.

Wielu absolwentów kierunku technik pojazdów samochodowych może kontynuować naukę na kierunkach Pojazdy Samochodowe oraz Silniki Spalinowe na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej oraz w innych renomowanych uczelniach kształcących inżynierów branży motoryzacyjnej.

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

Kwalifikacja 1:

MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych

Kwalifikacja 2:

MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych

Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik pojazdów samochodowych będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:

• organizowania obsługi i naprawy pojazdów samochodowych,
  • oceny stanu technicznego pojazdów, ustalania przyczyn niesprawności oraz sposobów napraw,
  • wykonywania napraw pojazdów samochodowych,
  • kontrolowania jakości wykonanych napraw,
  • prowadzenia usług motoryzacyjnych,
  • sprzedaży pojazdów samochodowych oraz artykułów motoryzacyjnych,
  • prowadzenia dokumentacji związanej z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych,
  • kierowania pojazdami samochodowymi na poziomie umożliwiającym uzyskanie prawa jazdy kategorii B.