ZS nr 2 w Nowej Dębie może poszczycić się wieloma bardzo utalentowanymi uczniami. Wśród nich są także talenty sportowe, które zasługują na szczególną uwagę. Do grupy tej należą: Kacper Gołąbek i Kacper Łuc – uczniowie klasy 4ta, bracia: Brajan i Krystian Babula – uczniowie klasy 2tc orazPatryk Wołowiec i Adam Słowik – uczniowie klasy 1tb. To młodzi i świetnie zapowiadający się sportowcy, którzy wkładają ogrom pracy i wysiłku, aby osiągać co raz to lepsze wyniki i odnosić sukcesy. Jak zaczęła się ich przygoda ze sportem i jakie osiągnięcia mają już na swoich kontach na pewno warto poczytać.
Nie przypadkowo Kacper Gołąbek został wymieniony jako pierwszy, albowiem chłopak sięga już po mistrzostwo Polski, a jak się ostatnio okazało, po szczyty mistrzostw świata!!! Kacper rozpoczął swoją przygodę ze sportem w 2018 roku od biegów średnich oraz biegów przez płotki. W 2019 roku zaczął trenować chód sportowy i od tego czasu dzięki swojej ciężkiej pracy i oczywiście talentowi zdobył już 10 medali Mistrzostw Polski, w tym 8 złotych, 1 srebrny i 1 brązowy.Pierwszy duży sukces to kategoria U16 następnie zostaje reprezentantem Polski Juniorów (U18, U20) i członkiem kadry PZLA. Reprezentował nasz kraj na międzynarodowym meczu Polska-Słowacja-Czechy-Węgry w Brnie. Tu Kacper wywalczył 4 miejsce. 2022 rok przyniósł 2 złote medale na dystansie 5 i 10 km. I lawinowo w 2023r 3 złote medale na dystansach 5, 10, 20 km. Za swój największy sukces Kacper uznaje wywalczenie 2 miejsca w tych zawodach. Treningi w miejscowości Ostia we Włoszech i udział w Halowych Mistrzostwach Polski we Wrocławiu U18 i U20 dają mu Mistrzostwo Polski Juniorów w chodzie na 5km i złoty medal z czasem 21:56:34 (rekord życiowy!).W Ogólnopolskim Halowym Mityngu POZLA – chód 5000m – Kacper wypracował wynik 23.05.57 PB. I spektakularny sukces: „Road to Antalya 2024″ pod taką nazwą 27 marca w Warszawie rozegrano zawody w chodzie sportowym, których wyniki decydowały o wyjeździe na Drużynowe Mistrzostwa Świata w Chodzie Sportowym z czasem 45.35.65.Ten wynik sprawił, że Kacper został powołany na Drużynowe Mistrzostwa Świata w chodzie sportowym, które zostaną rozegrane w Turcji 21 kwietnia, gdzie wystąpi w chodzie na 10 000m w kategorii do lat 20. Rewelacja i duma dla klubu, w którym trenuje chłopak i duma dla naszej szkoły – Kacper to uczeń naszej DWÓJKI!!!
Kolejny utalentowany zawodnik to Kacper Łuc, specjalizujący się w chodzie od 2021 roku, pracowity i skromny chłopak, który zdobył już 5 medali Mistrzostw Polski, w tym 4 srebrne i 1 brązowy. Jest także częścią kadry zaplecza PZLA. Jednym z trenerów Kacpra/także Kacpra Gołąbka/ był absolwent naszej szkoły, Grzegorz Sudoł, trzykrotny olimpijczyk w chodzie sportowym, który pomaga naszym chłopcom w wykonywaniu progów wydolnościowych oraz przygotowaniu planów treningowych.
W krótkim wywiadzie Kacper mówi m.in: sport chciałem uprawiać od zawsze, zacząłem od biegania na średnie dystanse w 2020 r, ale już w 2 miesiące opanowałem technikę chodzenia sportowego i byłem na 4 miejscu Mistrzostw Polski – U16 – w Słupsku na 5 km z czasem 27.25.40. Dużo trenowałem i na kolejnych mistrzostwach U18 we Włocłwaku zdobyłem 4 miejsce i czas 50.11.95 na 10 km-do medalu zabrakło 2 sekundy! W 2022 r stanąłem 2 razy na podium, uzyskując tytuły wicemistrza Polski, które wywalczyłem na Halowych Mistrzostwach Polski U18 w Rzeszowie, uzyskując czas 25.00.81 na 5 km. I to był pierwszy wielki sukces! Następnie na mistrzostwach Polski U18 w Bielsku Białej zająłem 2 miejsce i tytuł wicemistrza Polski z czasem 49.38.71 na 10 km. Kolejny sukces w Lublinie-2 miejsce i tytuł wicemistrza Polski, następnie zawody w Gdańsku/2 miejsce mistrzostwa Polski U20/. W 2024 r w halowych mistrzostwach Polski U20 we Wrocławiu zdobyłem 3 miejsce z czasem 23.13.30 na 5 km. Kolejne treningi tym razem w Spale i zawody na Słowacji, gdzie zdobyłem 12 miejsce i rekord na 10 km z czasem 47.55.I ostatnie dni przyniosły kolejny sukces – w Warszawie 27 marca w „ Road to Antalya 2024″ Kacper dotarł jako czwarty na mecie i poprawił swój rekord życiowy.Wielkie gratulacje, bo tak pracowitego zawodnika może pozazdrościć klubowi wielu trenerów w Polsce, a nam tak wspaniałego ucznia-ucznia naszej DWÓJKI!!!
W halowych mistrzostwach Polski we Wrocławiu pięknie zaprezentowali się również bracia:
– Krystian Babula, który trenuje już od 2,5 roku i może poszczycić się sporymi sukcesami w mistrzostwach wojewódzkich. Do najważniejszych należą: 4 miejsce w Mistrzostwach 2 województw małopolskiego i podkarpackiego U16 w biegach przełajowych, w 2021 r. 2022 r. przyniósł m.in. brązowy medal w halowych mistrzostwach wojewódzkich U16 na 600 m i sztafecie 4×200 m i 4 miejsce w Mistrzostwach 2 województw w biegach na 2000 m. W 2023r Krystian zajął 30 miejsce w Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych U18 i 3 miejsce na meczu 4 województw na 400 m U18. I ostatnie sukcesy to: 19 miejsce na Mistrzostwach halowych Polski, 17 czas w tabelach polskich na 1000 m U18. Krystian to zwycięzca drugiego Grand Prix podkarpacia w biegach przełajowych na 3000 m U18 i 1 miejsce w dwuboju specjalnym U20 na mistrzostwach wojewódzkich. Wielkie brawa!!!
– Brajan Babula trenuje podobnie jak brat w klubie sportowym MKS Stal Nowa Dęba od 1,5 roku. Do jego sukcesów należą: 3 miejsce w biegu przełajowym U18 na 400 m na Mistrzostwach woj. podkarpackiego w Stalowej Woli, 3 miejsce w biegach U20 na 400 m na Mistrzostwach woj.podkarpackiego w Przemyślu i 2 miejsce w dwuboju specjalnym U20. W 2023r Brajan zajął 43 miejsce na Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych na 5 km w Zielonej Górze. To początek kariery sportowej, która zapowiada się doskonale. Trzymamy kciuki za naszego ucznia!

Kolejny wielki talent to uczeń klasy 1tb Patryk Wołowiec. Od zawsze chciał być sportowcem, a prawdziwa przygoda zaczęła się od 2023 r. Tato kupił pierwsze rękawice i worek treningowy jeszcze w SZP i pierwsze próby swoich sił w piwnicy, gdzie urządzona została mała siłownia. Treningi prawdziwe zaczęły się w IRYDZIE Mielec, w którym 3 razy w tygodniu odbywają się treningi.
I zaczęły się lawinowo spektakularne sukcesy:
1. 28.10.23 Turniej bokserski im. J. Hadego w Mielcu-wygrana RSC1-nokaut techniczny
2. 2.11.23 Turniej bokserski o Puchar Rektora Kolegium Nauk Medycznych URZ-wygrana RSC1
3. 21-26.11.23 Międzynarodowy Puchar Polski U-15 i U-17 w Ciechocinku-przegrana, ale ogromna satysfakcja
4. 16.12.23 XLII międzynarodowy turniej bokserski o złotą rękawicę Wisły w Krakowie-srebrny medal.
5. 18-19.01.24 V międzynarodowy turniej bokserski o puchar burmistrza Boguchwały – 2 walki wygrane -nagroda najlepszego juniora młodszego turnieju- Patryk toczy dwie walki i OBYDWIE ZWYCIĘŻA! W tym finał kończy już w 3 rundzie na skutek RSC!
6. 23-24.02.24 Mistrzostwa podkarpacia. Ponadto zdobywa Nagrodę indywidualną – NAJLEPSZY KADET TURNIEJU
7. Wicemistrz woj. podkarpackiego 2024-waga 63 kg – walka w meczu z medalistą mistrzostw Polski! – WICEMISTRZ WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO 2024,
8. W marcu tego roku w międzynarodowym turnieju Vinga Belt w rumuńskiej miejscowości Vinga Patryk toczy sparing i wzbudza zachwyt widzów. To pierwszy międzynarodowy start Patryka i to na takim poziomie!
9. Kwiecień 2024 to ważne eliminacje do Mistrzostw Polski Kadetów.
Patryk zapowiada się świetnie. To bardzo młody człowiek, ale ambitny, zdeterminowany i nastawiony na sukces-wielki sukces, co na pewno osiągnie. Wiadomo, uczeń naszej DWÓJKI!!!

I kolejny talent – uczeń klasy 1tb Adam Słowik – dwukrotny mistrz okręgu tarnobrzeskiego w kategorii kadet, reprezentujący wędkarskie koło PZW nr 12 w Nowej Dębie. Adam zaczyna swoja przygodę z wędkarstwem w 2 kategoriach-łowienie metodą spławikową i speeningową. W 1 kategorii zostaje wicemistrzem o Puchar przewodniczącego Rady powiatu sandomierskiego, wielokrotnym mistrzem w zawodach drużynowych o puchar szkół w kat. Indywidualna i drużynowa. 4 miejsce w Grand Prix teamowych okręgu tarnobrzeskiego/z łódek/-kat. Ogólna. Zdobywca 1 miejsca w zawodach o puchar zasłużonego kapitana J. Sarny/kat. Junior/. W 2 metodzie łowienia Adam odnosi już spore sukcesy w tworzeniu przynęt wędkarskich pod metodę speeningową. Jest rozpoznawalny w dużej części Polski -jego przynęty znajdują się w sklepach i służą do zdobywania pucharów w zawodach łowienia tą dyscypliną. Nazwa marki tych przynęt to: „Fly Fish” . Adam zajmuje 6 miejsce w kategorii Wędkarz roku-klasyfikacja ogólna. Liczy się tylko 8 miejsc-nigdy jeszcze junior nie był tak wysoko w kategorii Wędkarz roku-zatem to duży sukces Adama. Skąd tak pasja?
Jak mówi Adam, od 4 lat interesuje się takim rodzajem sportu, a zachęcił go do trenowania tato, który sam pasjonuje się łowieniem. Adam pierwszy raz wystąpił na zawodach z okazji Dnia Dziecka w Nowej Dębie, gdzie poszło mu znakomicie -i tak się zaczęło. Adam zapowiada się wspaniale!

To początek wielkiej kariery naszych uczniów, którzy trenują pod czujnym okiem swoich mistrzów z klubu sportowego. Dla Kacpra Gołąbka to już nie początek, to ogromne pasmo sukcesów i wspaniała sportowa przygoda. Dla wszystkich to jednak ciężka praca, w której liczy się wytrwałość, determinacja i uparte dążenie do celu- cechy wielkich sportowców!
Życzymy im powodzenia w podjętych wyzwaniach, licznych sukcesów, zadowolenia z własnych osiągnięć w drodze do gwiazd i olimpijskich podium. Jesteśmy z WAS bardzo dumni.