Uczniowie naszej szkoły mieli rzadką posłuchać wspomnień uczestnika Powstania Warszawskiego. Pan Zbigniew Grochowski – mimo sędziwego wieku 96 lat –  zaimponował zebranym w nowodębskim SOK fenomenalną pamięcią oraz znakomitą kondycją i donośnym głosem. Przez ponad dwie godziny mogliśmy przenieść się w czasie do okupowanej  i powstańczej Warszawy, której obraz fenomenalnie kreślił przed słuchaczami pan Grochowski. Wspomnienia ilustrowane były wyjątkowymi zdjęciami naszego gościa, który jest ostatnim żyjącym fotografem Powstania. Mogliśmy ujrzeć zarówno zdjęcia okupowanej Warszawy, walki na ulicach, wstrząsające obrazy dokumentujące zbrodnie dokonywane na mieszkańcach stolicy, a także „morze ruin” powojennej stolicy. Spotkanie z panem Grochowskim pozwoliło nam zrozumieć, co naprawdę oznaczają pojęcia „patriotyzm” i „ojczyzna”.

 Dziękujemy

ZS2