19 maja 2022 r był w naszej szkole dniem, gdzie każdy mógł przynieść książki, zeszyty  i pomoce szkolne w dowolny, zabawny sposób. Liczyła  się pomysłowość i spryt. Uczniowie, którzy wzięli udział w Dniu bez plecaka, byli zwolnieni z pytania.

Jest to święto, które pochodzi z USA, gdzie podczas No backpack day dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Akcję tą zainicjowała Amerykanka Mongai Fankam, która jako dziecko jeździła do Kamerunu. Podczas tych podróży widziała jakie są trudności  tamtejszych dzieci w edukacji. Afrykańskie dzieci zmuszone były zabierać swoje podręczniki w czymkolwiek co nadawało się na długą podróż (najczęściej pieszo), do oddalonej o wiele kilometrów szkoły. Zaczęła działać we własnej szkole, gdzie zaangażowała w to całą społeczność szkolną. Od 2012 roku do akcji Dzień bez plecaka dołączyły inne szkoły, a dzięki zbieranym datkom do krajów Trzeciego Świata wysyłane są w pełni wyposażone plecaki dla dzieci.

W Polsce Dzień bez plecaka jest traktowany jako zabawa, rozluźnienie szkolnej atmosfery, forma integracji,  odpoczynku od  nauki i odskocznią od rutyny.

SU