Opiekun pracowni: Włodzimierz Samołyk, Piotr Korczyński

Ogólny opis pracowni:

Pracownia przeznaczona jest do nauki programowania  i obsługi  obrabiarek CNC w systemie FANUC. Zajęcia prowadzone są w grupach 5-8 osobowych. W pierwszym etapie nauki, uczniowie mają do dyspozycji stanowiska komputerowe do zaprogramowania obróbki przedmiotu i przeprowadzenia symulacji w pracowni programowania, a następnie w Pracowni maszyn CNC wykonują przedmiot na obrabiarce. Nabywają umiejętności w zakresie użytkowania maszyn i wykonania obróbki skrawaniem takie jak: ustalanie punktów charakterystycznych obrabiarek CNC, dobieranie narzędzi pomiarowych do kontroli przedmiotów po obróbce, dobieranie oprawek narzędziowych, mocowanie narzędzi skrawających, mocowanie oprawki i narzędzia skrawającego w gniazdach narzędziowych lub umieszczanie w magazynie narzędziowym obrabiarki sterowanej numerycznie, wprowadzanie do sterownika obrabiarki wartości korekcyjnych  narzędzi skrawających przed uruchomieniem programu obróbki, wprowadzanie programu obróbki technologicznej do sterownika obrabiarki sterowanej numerycznie, testowanie programów obróbki technologicznej na obrabiarkach CNC. Pracownia jest klimatyzowana.

Wyposażenie podstawowe:

  • frezarka CNC Harnaś R550na sterowaniu FANUC
  • tokarka CNC TAE 30N na sterowaniu FANUC 
  • interaktywny monitor przemysłowy 64 calowy,
  • zestaw narzędzi i oprzyrządowania do maszyn numerycznych (wytaczaki, wiertła, noże tokarskie do gwintów, fazowniki, wieloostrzowe głowice frezarskie, frezy trzpieniowe, czujniki do ustawiania narzędzi)
  • zabierak hydrauliczny
  • trzpienie i uchwyty tokarskie i frezarskie
  • podstawowe przyrządy pomiarowe
  • pakiet filmów edukacyjnych
  • katalogi narzędzi, poradniki
  • wózki narzędziowe warsztatowe z kompletem wyposażenia