
Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi. Ta data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska. Jak podaje oficjalna witryna Dnia Ziemi: „zmiana zaczyna się od działania”. Jeżeli chcemy pomóc w ochronie naszej planety i środowiska, musimy podjąć różnego rodzaju działania, i najlepiej by było, gdyby te działania były regularne.
W trosce o naszą planetę warto wprowadzić rozwiązania, które mają korzystny wpływ dla ekologii. Mając na uwadze ochronę środowiska dobrym pomysłem jest m.in. zmiana środka transportu z samochodu na rower lub komunikację miejską. Warto również ograniczyć zużycie wody. Należy także zrezygnować z kupowania produktów w plastikowych opakowaniach. Plastik stanowi zagrożenie dla zwierząt, a dodatkowo zaśmieca naszą planetę. Ważne jest, aby oszczędzać prąd i nie kupować rzeczy z których nie korzystamy.
Z okazji Dnia Ziemi przybliżamy kilka ciekawostek dotyczących naszej planety. Oto kilka z nich:
- Zdecydowanie najwięcej, bo ponad 70% całej powierzchni Ziemi, zajmuje woda. Pozostały obszar to wyspy i kontynenty.
- Doba na Ziemi trwa krócej niż 24 godziny. Dokładny czas wynosi 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, ale dla ułatwienia czas ten jest zaokrąglany.
- Według naukowców Ziemia istnieje od 4,6 miliarda lat.
- Obecnie na Ziemi mieszka około 8 miliardów osób.
- Najwyższym punktem znajdującym się na Ziemi jest Mount Everest.
- Najniższym punktem na Ziemi jest Rów Mariański.
Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!
Ewa Okinczyc
Beata Sado